RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  6 milionë njerëz vdesin nga duhanpirja.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat 6 milionë njerëz vdesin nga duhanpirja.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 1:41 pm

  Shoqata amerikane për Luftë Kundër Kancerit parasheh që vitin e ardhshëm shkaku i pasojave të konsumimit të duhanit do të vdesin 6 milionë njerëz në tërë botën.

  Shkaku i duhanpirjes dhe pasojave të tij në formë kanceri, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve tjera, në vitin 2010 do të vdesin 6 milionë njerëz, paralajmëroi kjo shoqatë.

  Duhanpirja thellon edhe krizën ekonomike sepse çdo vit dëmton ekonominë globale për 500 miliardë dollarë, përmes shpenzimeve të drejtpërdrejta mjekësore, humbje të prodhimtarisë dhe dëmit për rrethin. Shpenzimet e përgjithshme lidhur me duhanin zvogëlojnë bruto prodhimin vendor për 3,6 për qind.

  Që nga viti 1970, përqindja e duhanpirësve gradualisht zvogëlohet në shtetet e pasura si SHBA, Britania e Madhe dhe Japonia, por është rritur në vendet në zhvillim. Numri aktual i duhanpirësve në botë u rritë për 1 miliard e 250 milionë. Çdo ditë, 1 miliard burra pinë duhan, në shtete e pasura 35 për qind, ndërsa në vendet në zhvillim 50 për qind e popullatës së burrave dhe 250 milionë gra të cilat për dallim nga burrat në shtetet e pasura janë shumë më shumë.

  Pirja e duhanit vret mes 1/3 dhe ½ duhanpirësve dhe ata mesatarisht vdesin 15 vjet para atyre që nuk pinë duhan. Ekspozimi ndaj duhanpirjes pasive në punë çdo vit i vret 200 mijë punëtor.

  Gjatë shekullit të kaluar, cigaret i dërguan në varr 100 milionë njerëz përderisa për shekullin 21 parashihet që nga pasojat e duhanpirjes mund të vdesin madje 1 miliard njerëz.

   Ora është Sat Jun 23, 2018 5:24 am