RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Debati në Bruksel, Mirel: Kriza në Shqipëri, do të ndikojë tek hyrja në BE

  Share
  avatar
  Endrit Outlaw
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 107

  Piket : 166

  Vendodhja : Verona

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 09/03/2010

  Mosha : 28

  Hobi:: : Politika......haahha

  Ikonat Debati në Bruksel, Mirel: Kriza në Shqipëri, do të ndikojë tek hyrja në BE

  Mesazh nga Endrit Outlaw prej Tue May 04, 2010 12:16 am

  Photobucket
  Bruksel – Në godinën e Parlamentit Europian u zhvillua sot takimi i Komitetit Ndërparlamentar për Stabilizim- Asocimin, mes përfaqësuesve të BE-së dhe Shqipërisë.
  Seanca është drejtuar nga kreu i delegacionit të PE, për Europën Juglindore, Eduart Kukan dhe deputetit shqiptar të Partisë Demokratike, demokrat Fatos Beja.
  Objekt i diskutimeve kanë qenë zhvillimet e fundit politikë në Shqipëri.
  Europarlamentari Eduard Kukan u shpreh se problemet dhe konfliktet politike duhet të zgjidhen brenda institucioneve demokratike.
  “Vendimet e institucioneve demokratike duhen respektuar”, tha Kukan, duke bërë më tej apel për bashkëpunim mes forcave politike e duke shtuar se kjo do të ishte në dobi të Shqipërisë dhe popullit të saj.
  Deputeti demokrat Fatos Beja, u shpreh menjëherë pas Kukan, se në Shqipëri opozita ka radikalizuar situatën pas mungesës 7-mujore në Parlament.
  Beja citoi raportet e vëzhguesve ndërkombëtarë për zgjedhjet e më tej bëri të ditur se maxhoranca mbështet ndryshimet ligjore që zgjedhjet në Shqipëri të përmbushin standardet e kërkuara.
  Drejtori i Përgjithshëm për Zgjerimin në BE, Pier Mirel, duke folur për pyetësorin Shqipëri-BE, tha se kriza do të ndikojë në opinionin për çështjen e statusit kandidat.
  “Greva e urisë është dicka pozitive për të marrë statusin e kandidatit? Parlamenti shqiptar nuk po funksionon që prej 8 muajsh dhe ne do ta kemi parasysh këtë në opinionin tonë”, u shpreh drejtori për zgjerimin me Ballkanin, Pierre Mirel.
  Deputetët përfaqëesues të Partisë Socialiste mbrojtën veprimet e opozitës.
  “Greva e urisë nuk ishte zgjedhje, por detyrim para kapricove të qeverisë”, tha gjatë debatit, deputetja e PS, Valentina Leskaj.
  Asaj iu kundërpërgjij deputeti i PD-së, Jemin Gjana, i cili ka pohuar se nëse PS kërkon zgjidhje, ajo duhet të respektojë Kushtetutën.
  “Zgjidhja duhet të jetë në përputhje më kushtetutën”, tha Gjana.
  Ndëkrohë eurodeputeti socialdemokrat Victor Boshtinaru mbështeti Partinë Socialiste.
  Deputetët përfaqëesues të kësaj të fundit, kërkuan që institucionet e Brukselit të ndërhyjnë dhe me ndikimin e tyre të zgjidhin krizën politike në Shqipëri.
  Deputetja e Partisë Demokratike Mesila Doda, tha se maxhoranca është e gatshme ti japë opozitës drejtimin e Komisionit të Reformës Zgjedhore por deputeti i PS-së, Sajmir Tahiri, replikoi duke thënë se kërkesa për hapjen e kutive është e ligjshme dhe nuk bie ndesh me Kushtetutën.
  Seanca e sotme do të vazhdojë të martën, kur pritet momenti më i rëndësishëm i debatit, pasi komisioni do të dalë me një qëndrim lidhur me situatën në Shqipëri.

   Ora është Fri Apr 20, 2018 3:54 am