RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Pse Lind Tradhetia Ne Qift

  Share

  boot-screen1
  Vip
  Vip

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 128

  Piket : 204

  Vendodhja : Kosova

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 12/04/2010

  Hobi:: : Hacking

  Ikonat Pse Lind Tradhetia Ne Qift

  Mesazh nga boot-screen1 prej Mon Apr 12, 2010 9:01 pm

  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Pse lind tradhtia ne qift??

  Mesazh nga shkambi prej 3/5/2009, 12:56 am
  Tradhtia ne cift eshte nje dukuri, e cila lind kryesisht nen kornizen se nuk je duke perjetuar nje jete te lumtur ne cift. Sipas sondazheve me te fundit, 60 per qind e femrave e justifikojne tradhtine qe i bejne partnerit me pakenaqesine qe kane me te. Ne njefare menyre, tradhtia perkthehet keshtu si nje menyre per ti rikthyer vetes te drejten per te qene i lumtur.
  Tradhtia ne cift eshte nje dukuri, e cila lind kryesisht nen kornizen se nuk je duke perjetuar nje jete te lumtur ne cift. Sipas sondazheve me te fundit, 60 per qind e femrave e justifikojne tradhtine qe i bejne partnerit me pakenaqesine qe kane me te. Ne njefare menyre, tradhtia perkthehet keshtu si nje menyre per t'i rikthyer vetes te drejten per te qene i lumtur. Pasi, ne fund te fundit, ka kaluar tashme koha kur femrat duhet te duronin fatin e tyre deri ne fund te jetes dhe te sakrifikoheshin per burrin e vetem. Eshte edhe nje thenie e vjeter, qe pas disa vitesh qe rrine se bashku, femra arrin te kuptoje se nuk eshte me e lumtur dhe e kerkon qetesine e saj ne nje lidhje te re. Per kete arsye, ajo nuk e ndalon veten te hidhet ne krahet e dikujt tjeter.

  Por tradhtia mund te linde edhe si nje forme hakmarrjeje ndaj partnerit per te cilin merr vesh se te tradhton me dike tjeter dhe ne te tilla raste zgjedhin vellain, shefin apo mikun me te mire te partnerit apo partneres. Dhe sa me e perverse te jete kjo strategji hakmarrjeje, aq me shume vuajtje shkakton. Nderkaq, nje arsye tjeter e cila vlen me shume per tradhtine e femrave, eshte ajo qe keto te fundit kane gjithmone e me shume deshire te ndihen te deshiruara nga meshkujt. E nga ana tjeter, eshte nje nostalgji e brendshme per kohet e para te dashurise, atehere kur doje cdo gje prej tij apo prej saj, por qe tani nuk jane me. E ne te tilla kriza, kur ve re se nje koleg i zyres te sheh, atehere eshte momenti me i pershtatshem per te rene brenda ne kete katastrofe te re, e cila quhet "tradhti".

  boot-screen1
  Vip
  Vip

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 128

  Piket : 204

  Vendodhja : Kosova

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 12/04/2010

  Hobi:: : Hacking

  Ikonat Re: Pse Lind Tradhetia Ne Qift

  Mesazh nga boot-screen1 prej Mon Apr 12, 2010 9:01 pm

  Por ka edhe dashuri me shikim te pare. Ti ke vite qe jeton me nje partner dhe papritur sheh dike me te cilin dashurohesh me shikim te pare dhe kupton se ky i fundit paska qene burri i vertete i jetes tende. Ne kete rast e humbet teresisht kontrollin e situates dhe je gati ta ndjekesh edhe deri ne fund te botes ose deri ne hotelin, ku ai te le takimin. E nese nuk je dakord per kete ndjenje, qe sapo te ka lindur, ky zjarr ka per t'u shuar menjehere, te jeni te sigurt. Ama, nese vertet bindeni se eshte dashuria e jetes suaj, mos u ktheni me mbrapa, edhe pse jeni duke tradhtuar partnerin tuaj real, i cili nuk eshte ai i duhuri per ju. E ne fund, eshte nje arsye te cilen te gjithe e kane provuar dhe e kane pranuar. Pas vitesh te tera ne te njejtin shtrat, nisin te shfaqen shenjat e para te merzitjes. Dhe nis te kuptosh se ke gjithmone e me shume deshira seksuale, te cilat nuk arrin dot te t'i kenaqe partneri yt aktual. E ne kete rast, ti ke nevoje te gjesh nje partner te ri seksual, pa hequr dore ama asnjehere nga ai qe ke pasur ne fillim.

  Arsyet qe cojne drejt tradhtise

  1. Nje jete e pakenaqshme ne cift mes dy paleve

  2. Forme hakmarrjeje ndaj partnerit qe tradhton

  3. Deshire per t'u ndjere i deshiruar seksualisht

  4. Nostalgjia per kohet e para te dashurise

  5. Ka edhe dashuri te forta me shikim te pare

  6. Nevoja per pervoja te reja pas merzise ne shtrat

  Mos u dashuro kur tradhton dhe ji i sinqerte!

  Kurre mos u dashuro me partnerin e ri, me te cilin po tradhton te vjetrin! kjo eshte keshilla kryesore qe jepet ne rastet e tradhtive ne cift. Keshtu, nese ke vendosur se behet fjale vetem per nje aventure, atehere vendos edhe barrierat sentimentale. Kete mund ta shmangesh duke mos i lejuar vetes shume gjera intime dhe zbavitese me partnerin e ri, si vajtja ne kinema apo restorante. Kenaqu vetem me aspektin fizik dhe pasional te lidhjes. Nga ana tjeter, nje keshille qe jepet nga psikologet, nese ke vendosur ta tradhtosh partnerin tend, duhet qe te mos i lesh te kuptoje partnerit te ri, se do e lesh te parin per te. Nese je nisur vetem per nje lidhje te rastesishme, atehere mos i ushqe atij iluzione per nje lidhje te madhe. E keshtu, ndarja mes te dyve ka per te qene me e lehte. E nuk duhet harruar, se ne cdo rast, ai qe tradhton duhet te marre mbi vete pergjegjesite e tij. Pasi tradhtia ne cdo rast nuk duhet marre lehte e duhet menduar se ne fund, ajo gjithmone mund te kete pasoja dramatike. Gjithmone te kesh nje dashnor nuk duhet marre si nje fatalitet, por si nje vendim qe merret ne nje moment te caktuar te jetes tende. E te mos harroni, se nuk duhet asnjehere qe t'i perzieni edhe femijet tuaj ne ceshtjet e tradhtise. Edhe nese keni arsye te mjaftueshme dhe te drejta per ta tradhtuar partnerin, asnjehere nuk duhet te fusni ne kete mes femijet tuaj. Pasi, nese femijet e marrin vesh, jo vetem qe ndihen keq se tradhton prindin tjeter te tyre, por edhe traumatizohen per cka ndodh ne familjen e tyre. Duhet ta mbash sa me te fshehte lidhjen e dyte, te pakten para tyre. Megjithese keshilla per ta mbajtur lidhjen e fshehte jepet thuajse ne te gjitha rastet. Qe ti te vihesh ne qender te botes duke vene tellallin se ke nje aventure, kjo nuk eshte normale. Sa me pak ta dine, aq me mire do te jete e ti nuk ke per t'u vene ne mes te situatave te sikletshme. Dhe ne fund, keshilla qe jepet, eshte ajo e te qenit e sinqerte me te dyja palet, si me partnerin qe je duke tradhtuar edhe me ate qe ke pasur me pare. Te dyve duhet t'u sqarosh ne fund arsyet e verteta se perse i ke ndermarre keto veprime.

  C'duhet te kemi parasysh kur tradhtojme?

  Nuk duhet kurre te biem ne dashuri me partnerin e ri

  Mos e ler kurre partnerin e perhershem per aventura

  Kur tradhton, duhet te mbash mbi vete pergjegjesite

  Duhet ta mbash sa me te fshehte lidhjen aventurore

  Mbaji larg femijet nga lidhjet e tua te fshehta

  Duhet te jesh sa me i sinqerte me te dy partneret

  Shkaqet pro tradhtise

  1. Rigjen besimin ne vetvete

  Ndihesh me e deshiruar se me pare. Nis te besosh se te duan dhe se ke vlera ne vetvete.

  2. Lirohesh nga ca barriera

  Je ne kerkim te kenaqesive te reja seksuale, nuk e paragjykon veten dhe ndihesh e lirshme.

  3. I shtohet kripe rutines

  Jeta jote e perditshme merr ngjyre dhe i largohet rutines qe ka marre. Ndihesh ndryshe.

  4. Kenaqesia te kesh sekrete

  Nje dashnor eshte gjithmone si nje thesar, qe fshihet ne nje kuti me celes te arte. Te gezon.

  5. Eshte nje fillim i ri

  Rutina nuk ekziston me. Takimet ne fshehtesi, lojerat e reja erotike, zemra rinis te rrahe.

  6. Gezimi i gjerave te reja

  Lekure e re, gjeste te reja, trup i ri, fjale te reja. Risi qe te stimulojne per nje jete te re.

  [b]Shkaqet kunder tradhtise

  1. Nisja e frikes se madhe

  Frika se ke lene gjurme, zhurma e telefonit papritur etj, te gjitha arsye qe krijojne terror.

  2. Nis ndjesia e fajit

  Shperthen ne te qara se po tradhton burrin dhe femijet, e te bren ndergjegjja per ate qe ben.

  3. Nis turpi nga vetja

  Fillon te kesh turp nga vetja se burri yt s'e meriton nje grua si ti. Nuk je krenare per veten.

  4. Shpenzime te cmendura

  Te kesh nje te dashur te ri, kushton shume. Pasi duhen intime te reja, bizhuteri e darka.

  5. Shtatzeni e padeshiruar

  Keni harruar te perdorni prezervativ. Edhe semundjet e transmetuara nisin te te fusin ankthin.

  6. Ndryshim i paevitueshem

  Nese partneri yt zbulon se e tradhton, gjerat s'mund te jene si me pare. Pasoja negative ne cift.
  avatar
  AllKaiDa
  Antar 10%
  Antar 10%

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 12

  Piket : 14

  Vendodhja : Sdi :p

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 06/05/2010

  Hobi:: : sport

  Ikonat Re: Pse Lind Tradhetia Ne Qift

  Mesazh nga AllKaiDa prej Thu May 06, 2010 12:29 am

  une mendoj qe mosbesimi

  alda aldush
  Antar 10%
  Antar 10%

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 23

  Piket : 23

  Vendodhja : greece

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 27/04/2010

  Hobi:: : bahhhhhh

  Ikonat Re: Pse Lind Tradhetia Ne Qift

  Mesazh nga alda aldush prej Thu May 06, 2010 2:36 pm

  UNE MENDOJ,,,,,QE ATY KU LIND TRADHETIA,,,,,MUNGON DASHURIA.

  Sponsored content

  Ikonat Re: Pse Lind Tradhetia Ne Qift

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Tue Jul 17, 2018 4:35 am