RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Paragjykimet!!!

  Share
  avatar
  Angelina
  princessa
  princessa

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 81

  Piket : 228

  Vendodhja : itali

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 25/02/2010

  Hobi:: : musika

  Ikonat Paragjykimet!!!

  Mesazh nga Angelina prej Fri Feb 26, 2010 10:23 pm

  Ndonese shumica e njerezve ne parim i denojne paragjykimet,pak veta u shpetojne
  kthetrave të tyre.Ne fakt,shume nga ata qe kane paragjykime te thella do te ngulnin
  kembe qe nuk i kane.Te tjere thone se nuk ka rendesi nese ke apo s'ke paragjykime,
  sidomos kur i mbane permbrenda ato.Megjithate,kemi apo s'kemi paragjykime,kjo
  eshte nje ceshtje qe ka rendesi,sepse paragjykimet i lendojne dhe i percajne njerezit.

  Paragjykimet jane qendrime kryesisht negative sepse keto nuk kane argumenta dhe
  as mbeshtetje reale dhe jane te ngarkuara me ndjenja intezive.Njeriu i ngarkuar me
  paragjykime ndaj te tjereve reagon pa menduar, vrullshem dhe pa e mbeshtetur reagimin
  e tille ne argumente reale dhe bindese,e keqja me e madhe e paragjykimeve jane pasojat
  e tyre te renda për keqesimin e mardhenjeve ndermjet atij që ka paragjykime dhe që vepron
  sipas tyre dhe objektit te ketyre paragjykimeve.
  "Ne i urrejm disa njerez sepse nuk i njohim dhe nuk perpiqemi t'i njohim sepse i urrejm" ,une
  mendoj se kjo nuk eshte e drejt,duhet ti njohim njerzit dhe te kemi arsye per cdo gje.


  Çfare mendoni ju rreth ksaj?? Jeni ju nga ata tipat që paragjykojne dike dhe pa e njohur??

  Shpesh here na ndodh te gjithve qe mund te shohim dike ne rruge qe mbase dhe nga pamja a jashtme mund ti veme atij personi nje "vule" ose "label" pa a njohur si person.

  Si silleni kur dikush ju paragjykon? I merrni per baze kto paragjykime, ja u vini veshin shume??

   Ora është Mon Jun 18, 2018 7:12 am