RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Poezi për ATDHE

  Share
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Wed Feb 10, 2010 1:32 am

  Ketu mund te shkruani poezi per ATDHE .....
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Wed Feb 10, 2010 1:36 am

  Zgjohuni ju oj, rini,mos rini kot,t'fjetur,
  dashuria ju do,t'gjalleruar e jo,t'mekur.
  As njeher per ta, mos ju trembet,syry!
  C' pritni,ku jeni,ah,zdini ju cka humbisni.

  Gjith ket bukuri,kush ja dha Shqipetares?
  A sesht kjo,lule bukur dore,e Perendise!
  Bota e lakmon,as un se kursej dot,veten!
  Gjalle, t'me rrjepin,i dua,s'mundi,t'heshtem.

  Mos u tremb ti zemera ime e gjore,
  vetem lutju,asaje,si edhe,Perendise!
  Pro qendroj, me me shume, dashuri.
  Behu bandilli,t'bukeres se Shqiperise.
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Wed Feb 10, 2010 1:38 am

  Thell ne zemer kam pak shprese
  kjo shpres ska me m'tradhetu
  Shqiperia do baj kthes
  nuk e lam ne me u dorzu


  hajdeni pra vellezer e morta
  ne na pret Shqiperia edhe Shkodra
  bashke te tane mu u bashku
  ne rresht me boten Shqiperin me vu.


  Skena nevoj na per parti
  jena vet ne qeveri.
  te punoj per vendin tone
  sa nuk ka shku teper von
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Wed Feb 10, 2010 1:40 am

  Large,large ikem
  Nene vetem e lame
  Kushe mbeti maleve
  te tjeret ne oqean

  GJyshen e pyeta
  cfare eshte kjo Druge
  filli Kuqe e Zi
  Do thure Flamure

  Rinia qe Humbi
  Ne malet me debor
  Bijet ne fund te detit
  Nena do mbuloj

  Me dallget e detit
  Nena vajton
  Femite e SHqiper
  Detit ja kerkon......
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Wed Feb 10, 2010 1:42 am

  qan nena per djalin...
  qe kurbeti ia rrembeu...
  rrenkon zemra e saj e plakur...
  qe djalin e saj nuk ia kthehu...
  qajne nenat per shqipen...
  qjane dhe lotet ne vareza kthehen...
  degjojne se femijet do te kthehen...
  por thelle e kuptojne qe nga keto fjale genjehen...

  (per nenat shqiptare)
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Wed Feb 10, 2010 1:45 am

  O moje SHqiperi e Mjer Bijet e Tu moren dhen Haruan ku kan Folen Haruan GJuhen,
  Haruan GJin Se SHqiperia ishe ne Mjerim Dallendyshet nje dit do vijn Asnje here s'harojn SHtepin Se zien GJaku,
  zien Krenaria Nena Jon eshte SHqiperia Di te shkruaj te lexoj GJuhen e Nenes belbezoj Moreme rrugen ne Mergim Abetaren per Kujtim SHqiperis ti mesoj Historin Tej globit shkuan e vane SHqiperin nga Zemra se Ndane.......
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Thu Feb 11, 2010 7:15 pm

  MERGIMTARI,,,,,,

  PREJ VENDLINJES U LARGOVA,
  MORE UDHET E GJATA!
  KURRE NUK U GEZOVE,
  AS NGA DITA AS NGA NATA!

  SI SKLLAV TY TE TRAJTUAN,
  KUDO QE TI JETOVE!
  CDO TE DREJTE TA MOHUAN,
  POR PRAPE TI REZISTOVE!

  EMIGRANT EMRIN E PATE,
  NE TOK TE HUAJ KU ISHE!
  REHAT SBERE AS NE GJUME NATE,
  SE MENDJEN NE VENDLINDJE E KISHE!

  NE ATDHE ME MALL TE PRISNIN,
  NENA JOTE THE BABAI!
  ME SY DONIN TE SHIHNIN,
  MOTRA E VOGEL DHE VELLAI!

  NE ATDHE TE PRISNIN SHOKET,
  DHE SHOQET QE PATE LANE!
  ATJE TE PRISTE VAJZA,
  QE FJALEN I PATE DHANE!

  NGA DREJTIMI QE PATE IKUR,
  TE GJITHE SYTE SHPESH I DREJTONIN!
  ME MENDIMIN QE MJAFTE ,TE KISHIN PRITUR,
  DHE SE SHPEJTI DO TE SHIKONIN !!!...
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Thu Feb 11, 2010 7:15 pm

  PRINDERIT...

  SA SHUM DO TE DOJA ,
  QE UNE SOT TI KISHA PRANE.
  ME TE SHTRENJTIT E JETES,
  NENEN DHE BABANE.

  sikur ti kisha prane,
  e bashke me ta te jetoja.
  qe edhe une i mjeri ,
  jeten sadopak te shijoja!

  por ky fati im i zi!
  NJE GJE TE TILLE SMA LEJON!
  ME LEN KTU LARG NE VETMI,
  KU ZEMRA VETEM VAJTON!

  VUAN PA MASE KY SHPIRTI IM,
  E LOTET PA PUSHIM PIKOJNE!
  PER PRINDERIT E MI TE SHTREJTE,
  QE KAQ SHUM PO ME MUNGOJNE!

  LARG PRINDERVE KUR JETOJ,
  NDJEHEM SIKUR JETIM!
  PLAGET NE ZEMER VEC ME SHTOHEN,
  E NUK KAN AS PAK SHERIM!

  KUR PRINDERIT SI KAM PRANE,
  AS PARATE SKANE MA VLERE!
  PA TA ME DUKET VETJA,
  SIKUR JETOJ NE SKETERRE!

  PA NENEN DHE BABANE,
  SPO MUNDEM TE JETOJ !
  ATA JANE TE VETMIT NE BOTE,
  QE SHPRESAT E JETES MI SHTOJNE...
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Thu Feb 11, 2010 7:16 pm

  E Lash Vendliindjen Time,
  Larg Saj Emigrova.
  Zemra Qe Mbushur Plot Kujtime,
  Qe Kurre Nuk I Harrova.

  Rruget Me Kalldrem,
  Ambientin Plot Hijeshi.
  Shoket Qe Atje Kam Lane,
  Cdo Dite Ne Mendje Me Rrine.

  Tani Jam Ne Shtet Te Huaj,
  Ndaj Merzitem Shume!
  E Ndjej Mungesen Tuaj,
  Edhe Kur Jam Ne Gjume.

  Me Ju Shoke Qe U Njoha.
  Qe Kur Isha Ende Femi.
  Me Ju Qe Une Krijova,
  Me Te Miren Shoqeri.

  Shpesh,me Kujtohen Ditet,
  Kur Sebashku Qendronim.
  Po Ashtu Edhe Netet,
  Qe Pa Gjume I Kalonim.

  Sa Vende Te Bukura,
  Me Ju Kam Vizituar ?!
  Sa Vesta E Ditelindje,
  Me Ju I Kam Festuar ?!

  Te Gjitha Kto Kujtime,
  I Ruaj Me Shume Mall,
  Ndaj Nuk Do Ti Harroj,
  Sa Kohe Qe Te Jem Gjalle,

  Porsi Zogu Qe Shtegton,
  E Se Harron Folene E Vet,
  Ashtu Edhe Zemra Ime Ju Kujton,
  E Sdo Tju Harroj Perjet.

  Besomeni O Shoke,
  Se Nje Dit Do Te Kthehem.
  Ne Krahet E Shoqerise Tuaj,
  Perseri Me Deshire Do Te Prehem.

  Kur Mendoj Diten E Kthimit,
  Zemra Sa Nuk Me Pelcet.
  Ndaj Papushim I Lutem Zotit,
  Qe Kete Dite Ta Beje Realitet.

  Por Edhe Ne Qofte Se Nuk Kthehem,
  Ju Lutem O Shok Me Besoni!
  Pergjigjes Per Kete,do Te Jete Fati,
  I Cili Larg Jush Me Hodhi !!!....
  avatar
  shqipitalia
  Fillestar
  Fillestar

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 9

  Piket : 11

  Vendodhja : verona

  Reputacion : 0

  Data e hyrjes : 10/02/2010

  Hobi:: : femrat

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga shqipitalia prej Thu Feb 18, 2010 10:03 pm

  Mora rrugen ne mergim
  thash ta provoj dhe un fatin tim.
  Fat i bardh a fati i zi
  si do dal as vet nuk e di.
  Rruges ecja dhe mendoja
  se NENEN per shum kohe nuk do ta shikoja.
  Kaloj male me debor
  ku ngjitesha me kembe e me dor.
  Kaloj lumenj te terbuar
  jeten fare pa e menduar.
  Kaloj fusha pa mbarim
  nga koka deri te kembet
  uje eshte bere trupi im.
  Emigrimin po vazhdoj
  nuk e di se sa do duroj.
  Ne Emigrim po na kalon jeta
  1 e mire e 100 te zeza . .
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Mon Feb 22, 2010 6:44 pm

  21 qershor 2008 u largova,
  per tu nisur drejt nje jet te mire,
  Por nuk ishte ashtu siq e mendova,
  Si shqiperin nane e lash me lote ne sy,
  Me fal o nane shqiperi se ty te tradhetova,
  Ne zemer time gjithmon ty do te kem.
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Mon Feb 22, 2010 6:46 pm

  I merguar kam qen dite e nate,
  por nje dit aty u pengova,
  Mbeta i vetmuar mes rruges,
  Se vetmuar me ndodhi e vertet,
  Siq e kisha para menduaaaa...
  Shqiperia nane gjithmon e dua.
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Mon Feb 22, 2010 6:49 pm

  Ti moj nane qe me halle m'rrite
  e tash shum qe u merzite
  nga pragu iku drita
  o Kurbet ty tu thaft dora
  prej pragut tim qe u largova. . .
  Ah mor Zot shum u merzita
  n'ket kurbet qe as se prita
  lotet e tua qe pikojn
  mua Nane moj me helmojn,
  por mos u merzit se vjen dita
  qe ne prag te kthehet drita.
  avatar
  MiSTeRi_ViP
  S.Moderator
  S.Moderator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 274

  Piket : 304

  Vendodhja : Usa

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 11/12/2009

  Mosha : 28

  Hobi:: : Shoqeri Lek Femra Muhabet!

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga MiSTeRi_ViP prej Mon Feb 22, 2010 6:50 pm

  Ndalu pak ore korb i zi
  te kthehem edhe nje her te njerzit e mi
  ti shof e t'me shofin
  se ndoshta kur te kthehem si njof
  dhe s'me njofin . . .
  avatar
  Angelina
  princessa
  princessa

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 81

  Piket : 228

  Vendodhja : itali

  Reputacion : 1

  Data e hyrjes : 25/02/2010

  Hobi:: : musika

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga Angelina prej Thu Feb 25, 2010 10:34 pm

  po kjo tem chyn ketu kjo duhet tek letesia

  Sponsored content

  Ikonat Re: Poezi për ATDHE

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Wed Jun 20, 2018 4:15 pm