RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Trekendeshi i berbudes

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Trekendeshi i berbudes

  Mesazh nga lani prej Tue Nov 24, 2009 10:27 pm  TREKENDESHI I BERMUDES
  Vendi i humbjes, zona e perëndimit,
  trekëndëshi i djallit. Sipërfaqja e gjere e kufizuar nga tre brinje ne
  Oqeanin Atlantik, me tre kulmet ne Bermuda, Porto Riko dhe Fort
  Lauderale te Floridas, nuk i kishte këta emra para vitit 1964, por
  raportime për dukuri te çuditshme dhe zhdukje mjetesh lundruese ne këtë
  vend ka patur qysh para disa shekuj me pare. Thuhet se dhe vete
  Kristofor Kolombi është habitur nga fenomene te pazakonta ne këtë
  hapësire detare.Kur anijet me emra Nina, Pinta dhe Santa Maria kaluan
  pranë kësaj hapësire ne vitin 1492, thuhet se busulla e kulombit u
  çorientua dhe ai se bashku me marinarët vunë re drita jo normale ne
  qiell. Janë përpjekur t’u japin një shpjegim normal dukurive. Busulla
  mund te këtë lëvizur për shkak te shmangies mes veriut te vërtet dhe
  veriut magnetik ndërsa drita e zjarrte qe është pare nga Kolombi ne
  qiell dhe qe u rrezua ne det mund te ketë qene ndonjë meteor. Por
  kolombi shkroi ne ditar se pa drita te tjera te tilla me 11 tetor te
  atij viti, një dite para se te zbriste ne breg. Ai pa disa drita qe u
  ngjanin vetëtimave, ndërkohë qe qielli ishte pa re dhe moti i thate.
  Një tjetër ngjarje historike qe ka ndodhur ne trekëndëshin e Bermudës
  është ajo mbi anijen Mari Çeleste. Anija u gjet e braktisur ne det te
  hapur me 1892, rreth 400 milje larg kursit te saj te nga Nju-Jorku
  drejt Xhenovas se Italisë. Ne bord nuk u gjet asnjë shenje e
  pasagjereve apo ekuipazhit ose ndonjë e dhëne qe te tregonte se çfarë
  kishte ndodhur atyre. Legjenda e Trekëndëshit te Bermudës filloi
  realisht me 5 dhjetor 1945 me zhdukjen e famshme te një skuadre
  avionësh te fluturimit 19. Pesë avionë bombardues amerikan u zhduken ne
  mënyrë te mistershme gjate një stërvitjeje rutine. Edhe avioni qe u
  dërgua për te gjetur te mëparshmit u zhduk pa lënë asnjë gjurme ne te
  njëjtin vend asnjë sinjal apo gjurme edhe për 27 njerëzit qe kishin
  gjashte avionët ne bordet e tyre.


  _________________
  ..[b].Frekuentimi i nje forumi tjeter... demton rende shendetin...[/b]

  LaNi

   Ora është Thu Apr 19, 2018 2:33 pm