RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Miu me i madh ne bote

  Share
  avatar
  elton pergjergji
  Antar 60%
  Antar 60%

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 305

  Piket : 335

  Vendodhja : lacvegas

  Reputacion : 6

  Data e hyrjes : 17/08/2009

  Mosha : 25

  Hobi:: : killer

  Ikonat Miu me i madh ne bote

  Mesazh nga elton pergjergji prej Fri Sep 11, 2009 2:34 pm

  Kerkuesit e nje ekipi te BBC Natural History kane zbuluar ne Malesite Jugore te Guineas se Re nje lloj te ri miu, i vetmi me permasa te tilla i njohur.
  Me nje gjatesi prej 82 centimetrash nga hunda tek bishti dhe peshe prej 1.5 kilogram mendohet te jete miu me i madh i njohur ne bote.

  “Ky eshte nje nder minjte me te medhenj ne bote. Eshte nje mi i vertete, i njejte me ata qe ndodhen neper kanalizimet e qyteteve”, thote Kristofer Helgen, biolog ne “Smithsonian National Museum of Natural History” i cili ishte edhe pjese e shkencetareve qe zbuluan miun.

  Gjetja e kafsheve dhe insekteve te reja ne kete zone nuk eshte dicka e pazakonte per keta shkencetare. I njejti grup ne vitin 2007, megjithese jo me permasat e ketij te fundit, zbuloi nje tjeter mi gjigand.

  “Eshte e veshtire te them se sa specie te reja kafshesh dhe insektesh kemi gjetur ne kete zone, por te jeni te sigurte qe jane me shume se 30”, thote George McGavin perfaqesues i “Oxford University”.

   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:18 am