RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Share
  avatar
  ♣GoC LaCjAnE♣
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 302

  Piket : 386

  Vendodhja : mbi valet e jetes

  Reputacion : 2

  Data e hyrjes : 31/08/2009

  Ikonat Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Mesazh nga ♣GoC LaCjAnE♣ prej Sun Sep 06, 2009 11:36 pm

  Jeta: thenie, aforizma...krijime...


  Imaginoni sikur te kishit fituar nje konkurs e per kete motiv çdo mengjes kur te zgjoheni nje banke ju depoziton ne nje konto $ 86.400.
  Cdo loje ka loje ka rregullat e saja edhe kjo ka dy rregulla:

  1. Gjithe dollaret qe gjate dites nuk keni shpenzuar ne mbremje kur te flini humben nuk ekzitojne me e nuk mund te beni as me hile ne kuptimin qe nuk mund te spostoni shumen nga nje konto ne nje tjeter... Nuk duhet te beni asgje vetem ti shpezoni sepse mengjesin tjeter kjo banke ju dhuron serish $ 86.400 te tjere:

  2. Banka mund te nderpreje lojen pa ju paralajmeruar e ne çdo moment mund t’ju thoje qe e mbyll konton e nuk hap me nje tjeter: Juve çfare do te benit?????


  Pergjigjia eshte shume e thjeshte e mendoj se nqs beni te njeten pyetje edhe shume te tjereve do te ishte kjo: Do te kishin shpenzuar kete shume deri ne dollarin e fundit e do ti kishin perdorur per te sjelle lumturi ne jeten e tyre e sidomos ne jeten e personave qe duan sepse eshte e veshtire te shpenzoni $ 86.400 ne dite vetem per vetveten. E pra kete banke “magjike” e kemi te gjithe, eshte jeta... eshte koha...

  Cdo mengjes kur zgjohemi jeta na dhuron 86.400 sekonda jete per ate dite e kur ne mbremje na merr gjumi gjithe koha qe gjate dites nuk eshte shpenzuar zhduket... humbet... dje eshte e shkuara. Cdo mengjes kjo magji fillon perseri e ne kemi edhe 1 here 86.400 sekonda jete ne dispozicion. Por luajme nje loje te pashmangshme sepse ne çdo moment jeta jone mund te ndalet e ne nuk kemi me asnje sekond per te shpenzuar, keshtuqe çfare do te bejme me keta 86.400 sekonda te perditshem????
  Nuk jane me te rendesishem se dollaret???????

  Per te kuptuar vleren e nje viti, pyet nje student qe ka humbur nje vit ne shkolle. per te kuptuar vleren e nje muaji, pyet nje nene qe ka lindur para kohe. Per te kuptuar vleren e nje jave, pyet botuesin e nje te perjavshmeje. Per te kuptuar vleren e nje ore, pyet dy te dashuruar qe presin te takohen. Per te kuptuar vleren e nje minuti, pyet dike qe sapo ka humbur trenin. Per te kuptuar vleren e nje sekonde, pyet dike qe sapo ka shpetuar nga nje aksident. Per te kuptuar vleren e nje te miljonten e sekondit, pyet nje atlet qe ka fituar medaljen e argjendte ne Olimpjade. J


  epi vlere cdo momenti qe jeton, dhe jepi akoma me vlere nese e ndan me nje njeri te vecante, aq special sa ti dedikosh kohen tende dhe kujto qe koha nuk pret asnje.

  E djeshmja? Histori.
  E nesermja? Mister
  Ja pra pse eshte e tashmja!!!

  Dhe mbaje mend, koha nuk do te te prese. Jepi vlere cdo momenti qe ke dispozicion. Cdo sekond qe kalon vlen me shume se te tjeret. Jetoje jeten si te mundesh sepse si deshiron nuk mundesh.
  _________________
  avatar
  ♣GoC LaCjAnE♣
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 302

  Piket : 386

  Vendodhja : mbi valet e jetes

  Reputacion : 2

  Data e hyrjes : 31/08/2009

  Ikonat Re: Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Mesazh nga ♣GoC LaCjAnE♣ prej Sun Sep 06, 2009 11:37 pm

  Lumturia eshte si nje flutur,
  nese e ndjek nuk do arrish kurre ta kapesh..
  Por nese ndalon per nje cast,
  do te qendroj ne doren tende...!

  Kater gjera qe nuk mundet te kthehen jan:
  Momentet qe ke jetuar,
  veprat qe ke bere,
  fjalet qe the dhe shancet qe ke humbur


  _________________
  avatar
  ♣GoC LaCjAnE♣
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 302

  Piket : 386

  Vendodhja : mbi valet e jetes

  Reputacion : 2

  Data e hyrjes : 31/08/2009

  Ikonat Re: Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Mesazh nga ♣GoC LaCjAnE♣ prej Sun Sep 06, 2009 11:37 pm


  * Me mire te humbasesh nje moment ne jeten tende sesa jeten ne nje moment.

  * Me mire te shohesh te ardhmen me optimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte...

  * Cdo jetë e jetuar mirë , është jeta më e gjatë.
  _________________
  avatar
  ♣GoC LaCjAnE♣
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 302

  Piket : 386

  Vendodhja : mbi valet e jetes

  Reputacion : 2

  Data e hyrjes : 31/08/2009

  Ikonat Re: Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Mesazh nga ♣GoC LaCjAnE♣ prej Sun Sep 06, 2009 11:37 pm

  * Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

  * Nqs arrin te ecesh ne prushin e endrrave te tua pa lene gjurme ne zemren tende atehere mund ti thuash JETES te kapa.

  * Jeta njerezore eshte e pakenaqshme! Shkaku eshte egoizmi dhe pangopesia njerezore! Kto marrin fund kur gjith deshirat dhe synimet e tij, zhduken.  _________________
  avatar
  ♣GoC LaCjAnE♣
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Female

  Numri i postimeve : 302

  Piket : 386

  Vendodhja : mbi valet e jetes

  Reputacion : 2

  Data e hyrjes : 31/08/2009

  Ikonat Re: Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Mesazh nga ♣GoC LaCjAnE♣ prej Sun Sep 06, 2009 11:38 pm

  Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes..

  * Për vdekjen mendojnë vetem ata që ia kan frigën vdekjes, njeriu mendon për jetën.

  * Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar. * Askush nuk mori leje per jeten tone. Prandaj, jeta i takon vete njerezve.  _________________

  Sponsored content

  Ikonat Re: Jeta: thenie, aforizma...krijime....

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:19 am