RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Statuja ne mars.... ?!

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Statuja ne mars.... ?!

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:55 pm  Jane keto foto te bera nga sonda Spirit, nje nga robotet e Nasa-s qe gjendet ne
  siperfaqen e planetit Mars per operacionin Mars Exsplorer, qe kane ngjallur kureshtje
  dhe debat sidomos ne internet. “Statuja” eshte quajtur sirena e Marsit, dhe fotoja me
  siper eshte e publikuar edhe ne sitin zyrtar te NASA-s. Ne foton e publikuar ne sitin
  e NASA-s gjithcka duket si nje reliev normal shkembor, por mjafton te zmadhosh fotografin
  per te pare qe ne anen e majte ndodhet statuja misterioze. Problemi shtrohet nese eshte -
  Bllof apo nje zbulim i jashtezakonshem?
  Sepse megjithe stuhite e reres dhe periudhat e te qenit te ndaluar per shkak te baterive
  te shkarkuara, dy robotet e Nasa-s Spirit dhe Oportunity, qe prej 2004 vazhdojne qe te
  dergojne foto panoramikedhe te dhena persa i perket truallit te Marsit.
  Sipas The Register, fotografia eshte e vertete (dmth nuk eshte nje nga shakate e
  zakonshme qe qarkullojne shpeshhere ne intenet), dhe eshte bere ne Mars gjate nje
  ekspozimi te gjate.

  Megjithe diskutimet e shumta ne rrjet qe ka shkaktuar kjo foto, nuk ka asnje koment
  prej Agjencise Nasa, dhe ata kufizohen vetem ne faktin qe sonda Spirit ka gjetur realisht
  shnderrime te shkembenjve qe vertetojne qe njehere e nje kohe, ne Mars ka patur uje.

   Ora është Fri Apr 20, 2018 4:11 am