RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Zbulohen galaktikat e para te Universit!

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Zbulohen galaktikat e para te Universit!

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:52 pm  Fale teleskopeve hapesinore Hubble dhe Spitzer, astronomet kane mundur te zbulojne 9
  nga galaktikat me te vogla, me kompakte dhe me te dobeta te observuara ndonjehere.
  Keto galaksi jane kaq larg nga ne sa drita qe ka mberritur eshte ajo e vetem 1
  miliard vjet pas Big Bang-ut. Ato jane rreth 100 000 here me te vogla se galaktika
  jone Udha e Qumeshtit.
  Drita ngjyre blu e kapur nga Hubble deshmon per prezencen e yjeve te reja ne gji te
  ketyre galaksive, ndersa mungeses e rrezatimit infra te kuq ne pamjet e marra nga
  teleskopi Spitzer deshmon per mungesen e gjeneratave te meparshme yjesh. Pra sic i
  shohim sot keto galaksi jane akoma duke u formuar dhe ne yjet e tyre te para po
  shnderrohen elementet me te lehta te prodhuara nga Big Bang-u , hidrogjen dhe helium,
  ne elemente me te renda te tabeles periodike.
  Tre nga galaksite kane me shume nje forme te terhequr se ate normale rrethore ose spirale,
  gje qe tregon se ato jane duke ndervepruar me galaksi te tjera me te cilat do te shkrihen
  per te formuar struktura me te medha.

   Ora është Fri Apr 20, 2018 4:00 am