RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:39 pm

  TORONTO-Teknikat e reja të teknologjisë kanë zbuluar një planet që ishte fokusuar në teleskopin Hubble Space që para 11 vjetësh. Strategjia e re më e përparuar e quajtur NICMOS duket tashmë se i ka hyrë një pune të re kërkimore, këtë radhë jo në qiell, por në arkivat e Hubble Space për të gjetur cfarë u ka humbur sysh dhjetra vite më parë nga kërkimet që janë bërë në galaktike.
  Metoda është përdorur për të gjetur një gjetur një planet, imazhet e të cilit ishin marrë që në vitin 1998, por që falë metodave më të avancuara u zbulua një vit më parë.

  Planeti është është vlerësuar të jetë të paktën rreth 7 herë më i madh se Jupiteri dhe dyshohet se është i rrethuar nga dy planete të tjerë por që janë të rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-dritë larg Tokës.
  NICMOS nuk mund të shohë dy planetët e tjerë sepse llamburitja e yjeve dështon shikueshmërinë e tyre.
  "Gjithsesi ne dëshmuam se teleskopi NICMOS është më i fuqishëm për të dalluar planetet”, shprehet shkencëtari që gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos në Kanada.

  ”Teknika jonë e re e përpunimit të imazhit mund të dallojë planetet që pengohen të shihen për shkak të shkëlqimit të yjeve pranë tyre, dhe mund të dallojnë pikërisht ata objekte që fshihen nga një e dhjeta e shkëlqimit që i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte më parë Hubble”, thotë Lafreniere.
  Gjtja e këtyre planetëve nuk është e lehtë, pasi ata qëndrojnë pas yjeve. Por gjatë dy dekadave të fundit, shkencëtarët kanë fokusuar më shumë se 300 planete të fshehur që rrotullohen rreth yjeve.
  _________________

   Ora është Thu Apr 19, 2018 8:38 pm