RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Udhetim me i shpejte se drita ?

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Udhetim me i shpejte se drita ?

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:38 pm

  A keni menduar ndonjehere te udhetoni ne bordin e "Enterprise" me shpejtesine e drites ose ta kaloni ate?
  Endrra juaj mund te behet realitet. Dy shkencetare amerikane po studiojne mundesine per te arritur nje udhetim qe ta kaloje shpejtesine marramendese, te provuar deri me sot ne sagen e "Star Trek".
  Studimi deri tani duket optimist, pasi nuk bie ne kundershtim me asnje ligj te fizikes.

  Sipas "Science Daily" dy fizikantet amerikane po punojne te bere realitet ate enderr fanta-shkencore. Gerald Cleaver dhe Richard Obousy, jane te bindur se duke manipuluar nje porcion hapesire permes nje perqendrimi shume te madh energjie mund te arrihet ne krijimin e nje "flluske" ne gjendje qe te shtyje anijen kozmike me nje shpejtesi me te madhe krahasuar me ate te drites.

   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:15 am