RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Merkuri? Rreziku kryesor per Token.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Merkuri? Rreziku kryesor per Token.

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:37 pm

  Fundi i Tokes mund te jete me i shpejte nga ai qe kemi menduar deri tani. Ndoshta nuk do jete vdekja e Diellit, apo perplasja e nje komete qe do shkaterroje planetin tone, pasi behet fjale per nje kercenim me te afert.

  Merkuri, planeti qe ndodhet i dyti ne radhen e sistemit tone diellor, mund te perplaset me Token por edhe me Marsin e Aferditen. Shkak per nje perplasje te mundshme mund te behen permasat shume te vogla te ketij planeti, rreth 3 here me i vogel se Toka. Ne kete perfundim eshte arritur pas nje simulimi ne kompjuter ku orbitat e planeteve kryqezohen duke shkaktuar nje katastrofe planetare.

  Por per momentin nuk ka asgje per t’u shqetesuar, pasi prej mijera vitesh, orbitat e planeteve afer Diellit ku ben pjese edhe Toka me Merkurin, jane te qendrueshme. Nga ana tjeter, edhe nese aktualisht na duket se nuk leviz asgje, ndryshimi me disa metra i orbitave mund t’i afroje shume planetet ne nje distance prej miliona vjetesh.
  Studimi eshte kryer nga Observatori i Parisit dhe eshte publikuar ne revisten “Nature”. Sipas te dhenave, Merkuri mund ta zgjeroje orbiten dhe te largohet jashte sistemit diellor, ashtu sic mund te perfundoje i perplasur me Token.

   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:17 am