RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit.

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:37 pm

  Rreth 11.5 miliarde vjet me pare, kur ishte sa ¼ e permasave aktuale, Universi ekzistonte ne gjendje te ngrire, fakt ky qe mund te shpjegoje pranine e energjise se erret.

  Kete e ben te ditur nje model i propozuar nga Vanderbilt University ne Oregon qe e ka publikuar studimin ne revisten "Physical Review D". Sipas ketij studimi, eshte vete hapesira burimi i energjise se erret.

  Ne kundershtim me teorine e Ajnshtajnit per zmadhimin e vazhdueshem te Universit, teoria e re thote se energjia e erret ben pjese ne nje fushe tjeter e njohur si “esencaepeste” qe bashkepunon me fushat elektromagnetike dhe gravidacionale por intensiteti i saj eshte i njejte me ate te gjithe Universit dhe kjo fushe ka nje fuqi anti-gravidacionale.

  Keshtu, shkencetaret nga Oragoni kane dale ne perfundimin se rreth 2.2 miliarde vjet nga shperthimi Big Beng, Universi u ftoh. Sipas perllogaritjeve, dendesia e energjise se fushes “esencaepeste” ngeli e pandryshuar deri ne ndryshimin e fazave per te rene ne nivele me te uleta.

  Gjate periudhes se transformimit te fazes, nje pjese e energjise se erret u clirua ne formen e rrezatimit, cka shkaktoi edhe zgjerimin e Universit. Pra sipas ketij studimi, energjia e erret eshte shkaktarja kryesore e zgjerimit te Universit ne nje moment te caktuar dhe kjo e hedh poshte teorine e Ajnshtajnit, sipas te cilit, Universi eshte perhere ne zgjerim.

   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:18 am