RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Si do të duket dielli kur të vdesë???

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Si do të duket dielli kur të vdesë???

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:36 pm

  • Teleskopi Hubble sjell imazhet që do të ketë dielli kur të jetë në fund të jetës së tij

  MILANO –Si do të mbarojë, si do të transformohet Dielli kur të jetë në fund të jetës së tij pas rreth 5 miliardë vjetësh kur të ketë mbaruar hidrodheni dhe të nisë procesi i fuzionit nuklear?
  Përgjgija vjen nga galeria e imazheve që astrofizikantët kanë studiuar për të parë pikërisht fatin e yllit që mban në jetë planetin Tokë. Më e bukura e këtyre imazheve është ajo që quhet “Syri i Maces” ose “cat’s eye”.

  Kjo është marrë nga teleskopi Hubble, i cili paraqet vdekjen e Diellit si nje sekuencë ngjyrash e dritash të jashtëzakonshme, por që në të vërtetë do të jetë bukuria e një vdekjeje tragjike të një ylli që në fillim shkëlqentë fuqishëm në errësirën kozmike.


   Ora është Thu Apr 19, 2018 8:39 pm