RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Shpërthimi që shkatërroi speciet miliona vjet më pare

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Shpërthimi që shkatërroi speciet miliona vjet më pare

  Mesazh nga lani prej Thu Sep 03, 2009 10:32 pm

  Më shumë se 400 milionë vjet më parë shpërthimi i një ylli pranë tokës shkaktoi një prej katastrofave më të mëdha të zhdukjes së specieve në kohën prehistorike. Një stimulim në kompjuter të quajtur Ordoviciano dëshmoi sesi ndodhi fenomeni në Univers. Në Ordoviciano, u mësua se planeti ynë humbi mbi 70% të specieve që popullonin në atë kohë Tokën. Zhdukja ndodhi për shkak të valës së madhe të radioaktivitetit të shkaktuar në atmosferë që me rrezet gama shkaktuan një shi acidi dhe më pas një të ftohtë global.

  Prej vitesh astrofizikanti Brian Thomas po bashkëpunon me Adian Melott për të realizuar në kompjuter një shpërthim të ngjashëm yjnor me atë kohërave prehistorike. Dhe më në fund arriti që të dëshmojë se shpërthimi yjnor përshkroi ozonin në atmosferën tonë duke lejuar që rrezet UV të arrijnë sipërfaqen. Dhe më pas u shkaktuan disa reaksione kimike që shkaktuan edhe ngrirjen e planetit.

  Sipas studiuesve për të përshkruar shtresën e ozonit në atmosferën e Tokës dhe për të shkaktuar këto dëme në ekosistem duhet një shpërthim në rrezen 6 50- vite dritë larg.
  Por për fatin tonë një rrethanë e tillë ndodh 1 herë në një 1 miliard vjet. Aktualisht ylli që për Tokën paraqet një kërcënim serioz ndodhet në rrethin yjnor të Shigjetarit, rreth 8 mijë vite dritë në distancë.

   Ora është Fri Apr 20, 2018 4:10 am