RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Virus i ri në Facebook

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  new Virus i ri në Facebook

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:54 pm

  Në Facebook është paraqitur virusi i emëruar "Koobface" i cili kërcënon që me anë të shkëmbimit të porosive të rrezikoj kompjuterët e 120 milionë përdoruesve të këtij shërbimi.

  Qëllimi bazë i virusit i cili e ka përfshirë këtë faqe të popullarizuar të internetit për rrjetëzim shoqëror është mbledhja e informacioneve siç janë numrat e kartelave bankare të përdoruesve.

  "Disa viruse kanë tentuar të shfrytëzojnë Facebookun në mënyrë të ngjashme për tu përhapur tutje", ka deklaruar zëdhënësi i Facebook-ut Barry Schnit për agjencinë e lajmeve Reuters, por, siç ka pohuar ai, "është një përqindje shumë e vogël e përdoruesve të cilët janë infektuar".

  Koobface shpërndahet me dërgimin e porosive tek miqtë me anë të kompjuterit i cili veçmë është infektuar me virus. Porositë e tilla zakonisht në titull kanë "You look just awesome in this new movie", dhe gjëra të ngjashme, dhe më pas nga pranuesit e porosisë kërkon të shkarkojnë përditësimin e supozuar të flash playerit nga Adobe Systems Inc.

  Nëse kjo bëhet, virusi i shkarkuar i dërgon ata në faqet e infektuara kur tentojnë t’i qasen faqeve si Google, Yahoo, MSN e Live.com, raportojnë hulumtuesit e programit kundër viruseve McAfee. Ata qysh të mërkurën ua kanë tërhequr vëmendjen përdoruesve se Koobface është duke u sjellë nëpër Facebook, dhe të kanë kujdes se çfarë po ruajnë në kompjuterin e tyre.

  Nga Facebook rekomandojnë fshehjen e të dhënave personale nga përdoruesit të cilët nuk kanë llogari të hapur në këtë faqe. Gjithashtu, këshillohet fshirja e e-mailave të cilët janë të infektuar, e madje është vendosur edhe udhëzimi se si të pastrohen kompjuterët e infektuar.

   Ora është Wed Jun 20, 2018 4:12 pm