RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Ndertimi i faqeve me anë te HTML dhe CSS

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Ndertimi i faqeve me anë te HTML dhe CSS

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:52 pm

  I gjithë leksioni është marrë nga: Si kryhet nje faqe web me ane te HTML dhe CSS. - Forumi dhe ditaret Kendveshtrim

  Duke pare se ne shumë faqe shqiptare nga persona te ndryshëm, kryesisht studente, shtrohet pyetja ose kërkohet ndihmë sesi ndërtohet një webfaqe nëpërmjet html dhe css, po mundohem te paraqes këtu, disa mesime ose me saktë një përkthim te gjetur ne net mbi përdorimin bazik te HTML dhe CSS ne ndërtimin e një faqeje prezantuese ne internet.

  Çfare janë CSS ?

  Cascading Style Sheet ose shkurtimisht CSS, siç është shpjeguar edhe tek ky forum nga lojtar tek një teme e ngjajshme, ndihmojne ne dizajnin e një faqeje, jo vetëm te një flete te vetme, por një siti me shumë flete ku të gjitha këto kanë një stil te njëjtë (madhësi germash, ngjyrë te sfondit ose tekstit, permasash, etj). Të gjitha fletet e faqes web furnizohen ne te njëjtin burim, kjo e thjeshtezon shumë ndërtimin e siteve te fuqishem prej dhjetra e qindra fletesh sidhe informacionesh te panumert. Ndryshe do të duhej qe për çdo flete te shkruhej ose bashkengjitej veçmas edhe stili përkatës ne mënyrë qe teksti të mos paraqitej pa rregull. Imagjinoni punën e madhe qe dilte nga kjo por edhe gabimet e panumert qe mund te rrjedhonin. Por le le hyjmë direkt ne teme:

  Kod bazik HTML


  Dokument

  : dokument html
  : trupi i dokumentit

  Titujt

  : titull i nivelit të parë

  : titull i nivelit te dytë

  : titull i nivelit te tretë (... e me rradhë deri tek ai i gjashtë, 6)

  Elemente te tekstit

  : paragraf

  : liste me pika

  : liste me numra


  : element i një liste
  : lidhje

  Table

  : table
  : legjende linjë ose kollone
  : linjë e table
  : kollone e table

  Pozicion

  : vendosja e një bllokut.


  Ja p.sh. si mund të shkruhet thjesht një flete ne html, te cilën mund ta regjistroni si index.html


  Kodi:
  "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">


  Fleta ime pare me HTML  Mirëdita te gjithëve !
  Flete stili me sfond te bardhe.


  Teksti i perdorur është i llojit Verdana, i zi shoqëruar edhe me disa efekte te tjera.

  Përmasat e germave janë te paraqitura me % por ato mund te jenë me em ose px qe duke qenë gjatesi relative për një paraqitje homogjene te faqes duhen privilegjuar ne raport me pt ose pc, unitete absolute permasash.


  Kodi:
  html,body {
  background-color : white;
  }

  p,ul,li,td {
  font-size : 100%;
  font-family : Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, sans-serif;
  color : black;
  background-color : white;
  }

  h1 {
  font-size : 200%;
  font-family : Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, sans-serif;
  color : navy;
  text-align: center;
  }

  h2 {
  font-size : 150%;
  font-family : Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, sans-serif;
  color : red;
  padding-left:15px;
  }

  a:link {color: green; text-decoration:underline;}
  a:visited {color: gray; text-decoration:underline;}
  a:hover {color:red; text-decoration:none;}
  Me anë te programit tuaj te trajtimit te tekstit regjistrojeni duke e emeruar gjithashtu, këtë dokument, ne style.css e vendosni ndermjet
  [c][/c] (qe ndodhen p.sh. tek index.html)

  [c][/c]

  Neqofte se desheroni qe mos keni probleme me NS 4.x, një shfletues web i shkuar kohe, vendosni edhe këtë, po midis kllapave

  [c][/c]
  >

   Ora është Mon Apr 23, 2018 6:35 pm