RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Hardware-Software.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Hardware-Software.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:42 pm

  Hardware-Software!

  .................................................. ............................................
  -Hardware nga vete fjala jane ato pjese mekanike edhe elektronike qe ti i
  shef qe perbejne kompjuterin dhe ato pjese qe ti nuk i shef si fushat magnetike
  fushat elektrike!Si psh. Printer, Miu, RAM, Tastjera, CPU, Monitori...etj
  -Software eshte nje sasi e instrukcioneve te organizuara sipas nje algoritmi
  te caktuar qe quhet program.Progami instalohet ne kujtesen RAM te kompjuterit
  dhe e drejton punen e tij duke e urdheruar ate se qka duhet te punoj dhe si duhet te
  veproj ne situata te ndryshme.Komponentet e hardverit e shfrytezojne
  softverin qe te mund ti kryejne veprimet te cilat kerkohen prej tyre.
  Softveri zakonisht ndahet ne 3 kategori themelore:softveri sistemor,aplikativ dhe
  bazat e te dhenave.Pra me nje fjale softveri perfshin te gjitha programet qe gjinden
  ne kompjuter si Exel,Autocad,Word gjithashtu sistemet operative etj.
  Me nje fjale hardveri mund te definohet me gjerat qe ti mund ti prekesh ose
  ti levizesh prej nje vendi.
  Kurse softveri mund te definohet me instruksione komplete qe i tregojne
  kompjuterit si te sillet (programet,sistemet operative).
  Mund ti shikoni edhe me foto.
  Hardware ( Hardveri ):


  Software ( Softveri ):

   Ora është Thu Jun 21, 2018 10:59 am