RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Kujtesa Ram-Rom.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Kujtesa Ram-Rom.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:40 pm

  Kujtesa Ram


  Ram(shkurtimi i Random-acces memory_ me kuptimin kujtese me hyrje te rastesishme
  eshte kujtesa kryesore e perkohshme e kompjuterit.Ne teresine e kompjuterit kjo
  kujtese pasqyron trurin e vogel te njeriut ne te cilin mbahen te dhenat per nje
  kohe te shkrute.
  Kujtesa RAM është pikëprerje (udhëkryq) e të gjitha të dhënave, pavarësisht se
  nga vinë ato (nga kujtesa e përforcuar (hard disc), luajtsit e mediumeve
  (floppy, CD-player, DVD-player) apo mjetet tjera futëse të të dhënave si tastatiera).
  Kujtesa RAM në tërësi është një pasqyrim i tavolinës së punës në një punishte,
  nga e cila organizohet veprimtaria përkatëse.
  E rëndësishme është të përmendim se kur kompjuteri fiket, kujtesa RAM zbrazet
  ,pra ikën i gjithë informacioni që ishte në të. Pra, n.q.s jeni duke shkruar një letër
  dhe … “ikin dritat” , e gjithë puna do të shkojë kot nëse nuk e keni regjistruar atë
  (ka mënyra e mjete nga memorja RAM në njësitë e disqeve, vetëm n.q.s jepni komandën
  për regjistrimin e tij në to. N.q.s programi që përdorni për një qëllim ose një tjetër
  ndërpritet (ose bllokohet) përpara se ta regjistroni atë punë të bërë deri në atë moment
  ,kompjuteri do ta zbrazë kujtesen RAM dhe do ta ri-fillojë atë me ngarkesën e re
  (programin).
  Foto te RAM-it:


  Kujtesa ROM

  -Kujtesa e perhershme ROM permban te dhena,te cilat nuk mund te incizohen,te
  fshihen e as te nderrohen,por vetem mund te lexohen.Keto te dhena instalohen ne
  fabrik dhe nuk mund te nderrohen po vetem te lexohen.Keto te dhena jane
  te perhershme ne ROM permbajne programe te shkurte te cilet mundesojne
  incizimin e punes se kompjuterit kur e ndezim ate.Keto informata mundesojne
  leximin e programeve te caktuara nje nder te cilet eshte i ashtuquajturi
  Sistemi Operativ i Diskut DOS (disk operating system) nga disketa apo disku,varesisht nga lloji i kompjuterit.

  Foto nga ROM-i:

   Ora është Sun Apr 22, 2018 3:13 pm