RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Hard Disk,Procesor,Motherboard.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Hard Disk,Procesor,Motherboard.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:38 pm

  Pllaka Ame (Motherboard)

  Eshte pjesa kryesore e qdo PC-je.Perpos te tjerash ne te gjendet edhe njesia
  procesore qdndrore e cila quhet Procesor apo Mikroprocesor.Procesori eshte nje teresi
  e qarqeve te intregruara elektronike (qip).
  Foto Motherboard:


  .................................................. ............................................
  Disku i ngurte (Hard Disk)

  Eshte nje bartes i posaqem,i cili sherben per arkivimin e te dhenave.Perbehet prej
  nje pllakeze magnetike me kapacitet shume te madhe nga 20 Mb deri ne disa Gb
  (1 Gb eshte 1024 Mb).Njesia e diskut ne njesine sistemore shenohet gjithmone
  me simbolin C: pa marre parasush se sa njesi te disketave egzistojne ne te.Tani
  egziston edhe njesia e CD-Rom e cila shenohet me D:.
  Foto Hard Disk:


  Paraqet trurin e kompjuterit dhe njesine procesore qendrore
  CPU (Central Procesing Unit).Cpu eshte e vendosur ne nje pllakez te holle
  siliciumi me te gjitha komponentet e saj e qe jane:BU (Bus Unit),IU (Instruction Unit) etj.
  Nga Cpu dalin magjistralja e adresave (Adress Bus) dhe magjistralja e te dhenave (Daten Bus).
  Komponente e CPU permbajne me qinda mije transistore te lidhur ne qarqet
  e intregruara elektronike te cilet i formojne njesite e kujteses.Procesoret
  pa dallim punojne ne parimin e sistemit binare te numrave,ku numrave logjik 0 dhe 1 u
  korrespodojne tensionet elektrike 0 dhe 5 volt.


   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:02 am