RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Keshila per PC!

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Keshila per PC!

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:28 pm

  -Ketu kemi disa keshilla per PC.Keto rrisin shpejtesin e kompjuterit,heqin ngarkesa te panevojshme nga kompjuteri te cila duhen fshire.Ja edhe keto metoda:

  1)Temp Files
  -Keto jane sikur viruse te vogla te cilet ngadalsojne PC poashtu edhe downlodimin.Ato shtohen automatikisht pas qdo isntalimi te programit,downlodimi apo kur vizitojme nje web faqe.
  *Start>>Run>>%temp%
  *Fshijme te gjithe fajlat pra delete.Disa fajla nganjhere nuk ben te fshihen sepse ende jane ne procedur kshtuqe ato i leme.

  2)Cookies Files
  -Keto jane perafersisht te njejta sikur TEMP FILES.Edhe keto duhet fshire,jane file te panevojshem:
  *Start>>Run>>Cookies
  *Fshijme te gjithe fajlat pra delete,perveqse nje file i cili quhet INDEX ai nuk ben te fshihet ate e leme ashtu.

  3)SCU (system configuration utillity)
  -Ky eshte vend ku shume ngarkohet PC.Pse?Per arsye se ketu te gjitha programet jane te aktivizuara pra sapo te ndizet PC menjhere programet aktivizohen gje qe e ngadalson proceduren e kompjuterit.Keshtuqe eshte mire qe vetem programet me rendesi te madhe te aktivizohen si psh: System 32,Anti-Virus etj.
  *Start>>Run>>Msconfig
  *Shkojme tek menyja Startup
  *Heqim niket tek ato file te cilet nuk na duhet te aktivizohen
  *Ok >>>Restart

  4)History of IE(internet Explorer)
  -Faqet qe vizitojme qdo dite te gjitha ruhen.Gje e panevojshme.Shkojme ti qelyjme te mos ngarkojne PC kot:
  *Hapim IE
  *Klikojme tek ikona History
  *Me pas shfaqet dritarja ku jane gjitha faqet qe jane vizituar gjate 2 javeve te kaluara,pardje,dje etj.Te gjitha i fshijme me nje klikim te djatht dhe delete.

   Ora është Wed Jun 20, 2018 4:09 pm