RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Festivali nderkombetare i Filmit,Ne gar per "Gladiatorin e Arte"

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Festivali nderkombetare i Filmit,Ne gar per "Gladiatorin e Arte"

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 5:22 pm

  Festivali nderkombetati i filmi, i ka dhene gjat dites se djeshme jete konkurimit te vertete per cmimet e "Gladiatorit te Arte"
  Qe pre paradites jane shfaqur gjithsej 4 filma, e ne kategorine Vizione bashkekohore dhe 3 ne seksionn e botes Ballkanike,

  Dita eshte celur me nje film te Kosoves qe eshte jashte konkurimit me tematike boten e erret te konsumimit te droges,ku titulli "Ama Doren" tregon forcen e familjes dhe shoqerise per te luftuar kete plage te rende sociale.

  Ne konkurim ne boten Ballkanike kan qene te pranishem: Mahmud Fusil.regjizor Turk, me filmin "Rruzarja e Gabuar", ndersa Konkurenti Zvonimir Juric dhe Goran Devic ne filmin "Te Zinjte: kane sjelle imazhet e dhunes dhe absurde te konflikteve ballkanike.

  Tema e familjes, po ashtu trajtohet dhe ne filim e Belgut Einthoven Geoffrey. Ku pa pritur e pa kujtuar gjerat shkojne aq keq ne nje familje tashme ish e lumtur sa tragjedia pllakos bashkeshortet.

  Ne konkurim jane 18 filma qe shfaqen ne amfiteatrin e qyteit si dhe ne sallen e teatrit "Aleksander Moisiu".
  Gjate konferencave per shtyp gati te gjithe regjisoret e producentet i bashkohen mendimit se duhen me teper para per te prodhuar, ndersa ndjesia per publikun ka qene shume e mire sidomos ne shfaqet ne amfiteater.

  Tre filmat e rinj ne konkurim gjate mbremjes se sote jane:

  1.Rumania me filmin "Vajza me e Bukur e Botes"
  2.Finlanda me filmin "Helsinki"
  3.Bullgaria me filmin "Bota eshte e madhe dhe shpetimi fshihet diku afer"

  Festivali vazhdon deri te shtunen ku do behet dhe ndarja e cmimeve te medha.

   Ora është Wed May 23, 2018 4:14 am