RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Lumturia është e lindur !

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Lumturia është e lindur !

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 2:01 pm

  Si të ushqesh harmoninë shpirtërore. Nuk bëhet fjalë për ndonjë filozofi të madhe. Mund të mendosh për tëtjerët se janë fatlumë, të tjerë mund të mendojnë për ty.

  Dhe a e dini pse?! Sepse në të vërtetë nuk dimë se ç'ndodh brenda tjetrit. Lumturia mund të jetë e lindur por dhe sekreti, që shpiket dhe pastaj pasurohet.


  Nëse ndihesh gjithnjë e më shumë përtokë ndiq këto këshilla:

  1. Punëso mendjen !

  Njerëzit fatlumë kanë mendje krijuese dhe aktive

  2. Mendo me optimizëm

  Gjithë njerëzit e lumtur janë optimistë. Optimizmi mund të kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet përderisaoptimizmi përqëndrohet në zgjidhje të problemit.
  3. Qesh!

  Është fiskultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.
  4. Fantazo!

  Imagjinata është një nga mënyrat e mira për të mashtruar trurin
  5. Shpërfill mendimet negative!

  6. Zgjidh shoqërinë

  Ekzistojnë shokë të gabuar për gjendjen tuaj shpirtërore. Ata vazhdimisht ankohen për diçka, vazhdimisht jukritikojnë.Largohuni nga njerëzit që veçse u kujtojnë se jeta është e vështirë.

  7. Rregulli i artë!

  Mbani mend këtë fakt. Edhe pas ngjarjes më të keqe të mudshme që mund t'u ndodhë rikthimi në normalitetvjen për gjashtë muaj apo një vit.

  8. Bëj atë që të pëlqen

  Merruni me gjëra të vogla që ju kënaqin dhe relaksohuni.
  Po si?

  * Pushoni para se të lodheni
  * Qetësohuni edhe në punë
  * Femrat duhet ta kenë parasysh se relaksimi i shpeshtë i bën të duken të reja.


  Ja dhe disa sekrete të vockla për të ndjerë lumturi dhe në punë:

  * Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetëm ato që kanë të bëjnë me punët e ditës.

  * Kryeni punët sipas rëndësisë.

  * Mësohuni ta organizoni punën, t'u japësh detyra bashkëpunëtorëve dhe të dish të mbikqyrësh punën e tyre.

  * Punoni me entuziazëm. Entuziazmi në punë të bën ta lësh mënjanë lodhjen dhe brengën.

   Ora është Thu Jun 21, 2018 11:14 am