RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Dhimbja e kokes nis qe ne adoleshence.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Dhimbja e kokes nis qe ne adoleshence.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 1:50 pm

  Dhimbja e kokes nis qe ne adoleshence

  Dhimbja e kokes mbetet gjithnje nje shqetesim i te medhenjve dhe nuk njihet pothuajse fare nga femijet.

  Por mesohet se nje ne pese adoleshente vuan nga nje dhimbje e perjavshme e kokes dhe nje ne dhjete shqetesohet edhe me shpesh.

  Keshtu thote nje studim britanik i botuar ne “British Journal Of General Practice” qe shpjegon se dhimbja e kokes eshte nje patologji qe nis prej moshes se re.

  20 perqind e te rinjve nga 12 deri 14 vjec vuajne nga nje dhimbje e perjavshme e kokes, ndersa 10 perqind e tyre kane probleme dy here ne jave.

  David Kernick, autor i studimit, thekson se ka shume rendesi kuptimi i shkaqeve te fenomenit dhe ndikimet qe ka menyra e jeteses te te rinjte.

  “Shpesh dhimbja e kokes mund te jete simptome e shqetesimeve dhe depresionit mes te rinjve”, thote Kernick.

   Ora është Sat Jun 23, 2018 5:26 am