RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 1:47 pm

  Hulumtimet e zhvilluara në Britaninë e Madhe kanë sugjeruar se shumica e konsumuesve të pijeve alkoolike nuk e dinë se alkooli mund të ketë ndikim negativ në kualitetin e gjumit.

  Po thuajse gjysma e 2000 personave të eksperimentuar kanë deklaruar se ndjejnë lodhje pas konsumimit të alkoolit në sasi më të mëdha se të preferuarat.

  Meshkujve nuk iu preferohet konsumim ditor më i madh se 4 njësi alkooli (një litër birrë), ndërsa fermave iu këshillohet konsumimi ditor deri në 3 njësi alkooli (përafërsisht 250 ml verë).

  Më keq se gjumi, konsumimi i tepruar i alkoolit ndikon në dehidrimin, pasi alkooli pamundësoj tajimin e vazopreinës, një substancë kimike që ndihmon riabsorbimin e ujit në veshkë.

   Ora është Wed Jul 18, 2018 3:20 pm