RINIA SHQIPTARE FORUM

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit Rinia Shqiptare

Mirsevini ne Rinia Shqiptare Forum!!!

Degjo radion online

  Meshkujt që gërhasin jetojnë më pak.

  Share
  avatar
  lani
  Administrator
  Administrator

  Gjinia : Male

  Numri i postimeve : 726

  Piket : 1414

  Vendodhja : system32

  Reputacion : 19

  Data e hyrjes : 15/08/2009

  Mosha : 26

  Hobi:: : HaCkEr

  Ikonat Meshkujt që gërhasin jetojnë më pak.

  Mesazh nga lani prej Wed Sep 02, 2009 1:46 pm

  Meshkujt që gërhasin jetojnë më pak.


  Meshkujt të cilët gërhasin me zë gjatë fjetjes, kanë jetëgjatësi më të shkurtër në krahasim me ata të cilën flenë të qetë.
  Shkencëtarët pranë Universitetit John Hopkinn në Baltimore, pohojnë se meshkujt me moshë mesatare të cilët gërhasin në gjumë, janë dyfish më të rrezikuar që të vdesin papritmas dhe në moshë më të re.

  Megjithatë, ata nuk kanë arritur të zbulojnë nëse gërhitja shkaktohet nga gjendja jo e mirë shëndetësore ose nga ndonjë problem tjetër

  Studimi i realizuar te më shumë se 6.000 participantë, ka treguar se femrat të cilat gërhasin janë dukshëm më pak të rrezikuara sesa meshkujt për të vdekur në moshë të re, megjithatë autoret e studimit nuk e përjashtojnë mundësinë që edhe femrat që gërhasin në gjumë mund të jenë të rrezikuara nga vdekja e hershme apo e papritur.

   Ora është Sat Jun 23, 2018 5:29 am